Az ortodoxiáról

Az Ortodox Egyházat 33-ban maga Jézus Krisztus alapította. A kereszténységen belül több önálló egyház létezett, hiszen az egymással egyenlő apostolok különböző helyeken alapítottak egymással egyenlő helyi egyházakat, amelyeket a közös hit tartott egységben. 1054-ben a nyugati kereszténység (Római Katolikus Egyház) és a keleti kereszténység (Ortodox Egyházak) különvált egymástól. A nyugati világban a Katolikus Egyház lett túlnyomó részt egyeduralkodó (majd később ezt az állapotot szakadások módosították), keleten viszont maradtak továbbra is a hitben egyenlő Ortodox Egyházak. A kezdeti 5 patriarchátusból (Róma, Konstantinápoly, Alexandria, Antiochia és Jeruzsálem) azonban csak egy található nyugaton, a másik 4 keleten van. Később több más teljes (autokefál) vagy részleges (autonóm) önállósággal bíró helyi egyház is kialakult a történelem során. Jelenleg 15 autokefál és 10 autonóm ortodox egyházról beszélhetünk, de ezek száma van ahol ettől eltérő, mert egyes egyházak önállóságát nem mindenki ismeri el. Vannak olyan közösségek is amelyek magukat ortodoxnak nevezik, de nincsenek tanításbeli, így hitheli egységben a lenti egyházakkal és őket az egyetemes ortodox világban senki nem ismeri el. Ezen felül sajnos még a mindenki által elfogadott lenti egyházak között is vannak olyan egyházak amelyeknek vezetői újabban tanításukkal elszakadtak az egyetemes ortodoxia testétől, sőt talán az eretnekség bűnébe is estek. (Pirossal jelölve!) Ezeknek a téves tanításoknak a miben létét az oldalon lentebb részletezni fogom. Vannak azonban ezekben az egyházakban is olyan főpapok, akik papságukkal és közösségükkel együtt nem követték egyházuk vezetőjét a téves tanításban!

A jelenleg elfogadott helyi teljes (autokefál) vagy részleges (autonóm) önállósággal rendelkező egyházakat a hozzájuk tartozó hívőknek a becsült számával együtt itt részletezem. Ez a szám eltérhet a tényleges adatoktól. Az autonóm egyházak között van olyan is, amelyik már ténylegesen nem, csak a papír forma szerint létezik. (Kínai ortodox egyház)

Íme tehát a lista:

Autokefál ortodox egyházak:

Autonóm ortodox egyházak

 

Konstantinápolyi ortodox egyház
Vezetője:              őszentsége Bartholomeosz (Bertalan), Konstantinápoly az új Róma érseke, egyetemes patriarcha
Eredete:                Antiochiai ortodox egyház, 330.
Székhely:             Isztambul, Törökország
Törökországnak és Észak-Görögországnak minimális területei és egyes földközi-tengeri görög szigetek tartoznak hozzá, valamint Athosz, a Szent Hegy (szerzetesállam).

Alexandriai ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága II. Theodorosz (Teodor), Alexandria és egész Afrika pápája és patriarchája
Eredete:                Szent Márk evangelista
Székhely:             Alexandria, Egyiptom
Egyiptom és Afrika területei tartoznak hozzá.

Antiochiai ortodox egyház
Vezetője:             őboldogsága X. Joannisz (János), Antiochia és egész kelet patriarchája
Eredete:               Szent Péter és Pál apostolok
Székhely:             Damaszkusz, Szíria
Szíria, Libanon, Irak, Törökország egyes területei, Észak-Amerika egyes területei és Dél-Amerika tartoznak hozzá.

Jeruzsálemi ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága III. Theofilosz (Teofil), Jeruzsálem, a szent város és egész Palesztína patriarchája
Eredete:                az Igaz Jakab apostol, 33.
Székhely:             Jeruzsálem, Palesztina
Izrael, Palesztina, Jordánia, és a Sínai-félsziget tartozik hozzá.

Orosz ortodox egyház
Vezetője:              őszentsége Kirill, Moszkva és egész Rusz patriarchája
Eredete:               Konstantinápolyi ortodox egyház, 988.
Székhely:             Moszkva, Oroszország
Nagyjából az egykori Kijevi Rusz területe, vagyis kb. a volt szovjet köztársaságok (kivéve Grúzia) területei tartoznak hozzá.

Grúz ortodox egyház
Vezetője:              őszentsége II. Ilia (Illés), egész Grúzia patriarchája, Mcheta és Tbiliszi érseke
Eredete:               Szent András apostol, I. század
Székhely:             Tbiliszi, Grúzia

Szerb ortodox egyház
Vezetője:              őszentsége Porfirije, Ipek érseke, Belgrád és Karlóca metropolitája, Szerbia patriarchája
Eredete:               Szent Száva, 1219.
Székhely:             Tbiliszi, Grúzia
Főleg Szerbia és a volt Jugoszláv Népköztársaság nagy része, valamint Észak-Amerika és Ausztrália egy része tartozik hozzá, de Magyarországon is rendelkezik egyházmegyével.

Román ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága Daniel, Románia patriarchája, Bukarest érseke, Munténia és Dobrudzsa metropolitája
Eredete:                1872.
Székhely:             Bukarest, Románia
Románia és Moldova tartozik hozzá, de van egyházmegyéje Amerikában, Ausztráliában és Magyarországon is.

Bolgár ortodox egyház
Vezetője:              őeminenciája Neofit, Várna és Veliki Preszlav metropolitája, Bulgária patriarchája
Eredete:                1018.
Székhely:             Szófia, Bulgária
Főleg Bulgária területe tartozik hozzá, de amerikai és ausztráliai, valamint berlini és budapesti egyházmegyéje is van. Egyházközségei vannak Bukarestben és Isztambulban is.

Ciprusi ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága György (Georgiosz) az új Jusztinia és egész Ciprus érseke
Eredete:                Szent Barnabás apostol, 431.
Székhely:             Nicosia, Ciprus

Görög ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága Hieronimosz (Jeromos) Athén és egész Görögország érseke
Eredete:                Konstantinápolyi ortodox egyház, 1833.
Székhely:             Athén, Görögország

Albán ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága Anasztásziosz Tirana és egész Albánia érseke
Eredete:                1922.
Székhely:             Tirana, Albánia

Lengyel ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága Sawa (Száva), Varsó és egész Lengyelország metropolitája
Eredete:                1924.
Székhely:             Varsó, Lengyelország

Cseh földek és Szlovákia ortodox egyháza
Vezetője:              őboldogsága Rasztiszlav, a Cseh földek és Szlovákia metropolitája
Eredete:                1951.
Székhely:             Eperjes, Szlovákia

Amerikai ortodox egyház
Vezetője:              őboldogsága Tikhon (Tyihon), Washington érseke, Kanada és egész Amerika metropolitája
Eredete:                1970.
Székhely:             Syosset, New York, USA

 

Az ortodox világban több helyi egyházat is görög főpap vezet. A görögök a konstantinápolyi patriarchát tekintik vezetőjüknek, ezért döntéseikkel gyakran őt követik, vele együtt szavaznak és foglalnak állást bizonyos kérdésekben. A jelenlegi konstantinápolyi patriarcha tanítása bizonyos kérdésekben élesen eltér az ortodox egyházi hagyománytól, és mivel az egyházról vallott tanítása nem felel meg az igaz hit szerinti tanításnak, az Egyház pedig magának Krisztus Urunknak titokzatos és látható teste a világban, ő és mindazok akik vele hitbeli egységben vannak elszakadtak az egyetemes ortodoxia testétől, így szakadárnak, vagy egyesek szerint eretneknek tekinthetők. Jelenleg úgy tűnik hogy az alexandriai, a ciprusi és a görög egyházak követik tanítását, és vallják magukénak álláspontját, de ezekben az egyházakban is van több olyan főpap (különösen a ciprusi és a görög egyházban), akik nem fogadják el sem a konstantinápolyi patriarcha, sem a saját egyházuk vezetőjének téves tanításait.

Miben is áll a konstantinápolyi patriarcha tévedése?

Úgy gondolja hogy a Konstantinápolyi Patriarchátus nem egyenlő a többi önálló ortodox egyházzal, hanem fölötte áll azoknak (miként a pápa nyugaton). Ebből következik, hogy szerinte

  • csak ő hívhat össze összortodox zsinatot
  • csak ő (és nem az anyaegyház) ajándékozhat önállóságot (autokefáliát) más helyi egyháznak
  • jogában áll más helyi egyház már megadott önállóságát visszavonni
  • jogában áll az egész világon bárhol (más helyi ortodox egyház területén is) az ortodoxia ügyeibe beavatkozni, kánoni területet módosítani vagy saját egyházi struktúrát létrehozni (Ukrajna, Cseh földek és Szlovákia)
  • jogában áll más egyházak kánoni döntéseibe beavatkozni és az ott hozott döntéseket (mint „feljebbvaló hatóság”) felülbírálni, megsemmisíteni vagy megváltoztatni (Ukrajna, Filaret).

Úgy gondolja hogy az teljes önállósággal rendelkező (autokefál) ortodox egyházak nem egyenlőek egymással, ennél fogva nem egyetemes mindannyiuk státusza, hanem csupán magát nevezi egyetemes patriarchátusnak. Az általa legutóbb adományozott autokefália (a szakadár ukránok részére) számos dologban a Konstantinápolyi Patriarchátus alá rendeli az új (általa autokefálnak nevezett) egyházat. (Zsinat tagjai, myron főzés, külföldi közösségek, döntési kényszer.)
Szintén ebből a felfogásból kifolyólag úgy gondolja, hogy a világon bárhol szórványban élő ortodox keresztények (többnyire Amerika és Nyugat-Európa) automatikusan az ő kánoni joghatósága alá artoznak.

Úgy gondolja hogy pusztán a döntésével, imádság és kézrátétel (tehát érvényes fölszentelés) nélkül diakonusokká, papokká vagy püspökökké fogadhat személyeket. (V. Dumenko „egyháza”)

Úgy gondolja hogy helyi egyháza zsinatának döntéseivel megmásíthat vagy eltörölhet akár egyetemes kánonokat is, tehát olyanokat amiket még a teljes egyetemes egyház zsinatainak idehjében hoztak. (Papok nősülése)

Úgy gondolja hogy a Konstantinápolyi Patriarchátus a feje az Ortodox Egyháznak, ezért nélküle nem létezhet ortodoxia, illetve csak az nevezheti magát ortodoxnak aki közösségben van vele. Ortodox felfogás szerint azonban az Egyház feje maga Krisztus, Aki jelen van egyházában és közvetlenül kormányozza az idők végezetéig (Mt 28,20). Az Úr kormányzása kezdettől fogva a szinodális döntéseken keresztül nyilvánult meg, tehát nem egyetlen személy vagy egyetlen helyi egyház döntései által.

Úgy gondolja hogy az egyház üldözésére és teljes megsemmisítésére irányuló, a világi hatóságok és szakadár csoportok által végrehajtott akciók jogosak és elfogadhatók. (Ukrán Ortodox Egyház üldözése)

Mindezek által a téves nézetek és tanítások által a konstantinápolyi patriarcha nézete és tanítása az Egyházra vonatkozóan eltér, sőt olykor szöges ellentétben áll a hagyományos és kánoni ortodox felfogással, és mivel az Egyházról vallott tanítás része az ortodox teológiai tanításnak (hiszen az Egyház magának az Úrnak a teste és látható megnyilvánulása a világban; 1Kor 12,27), azt kell hogy mondjuk, hogy nem egyezik meg a hite a miénkkel. Éppen ezért őt és követőit szakadárnak, sőt többen eretneknek tartják.